A Linux kernel a Linux operációs rendszer magja.
Unix-szerű, monolitikus kernel, melyet Linus Torvalds informatikus alkotott meg 1991-ben, azóta egy csoport fejleszti a világ minden tájáról.
Eredetileg az Intel 386-os processzorára fejlesztette, hogy tanulmányozhassa az akkoriban újdonságnak számító 386 védett üzemmódját, de később számos más architektúrára is kiterjesztették, jelenleg a következő géptípusokon érhető el:
- Alpha AXP
- Sun SPARC
- Motorola 68000
- PowerPC
- ARM architektúra
- Hitachi SuperH
- IBM S/390
- MIPS
- HP PA-RISC
- Intel IA-64
- AMD x86-64
- AXIS CRIS
- Renesas M32R
- Atmel AVR32
A legfontosabb különbség a Linux és más népszerű operációs rendszerek között az, hogy a Linux kernel és a komponensek ingyenesek és nyílt forrásúak. A Linux nem az egyetlen ilyen operációs rendszer, de a legismertebb és legszélesebb körben használt.
Számos szabad- és nyílt forrású szoftver licencelése a copyleft licencen alapul, melynek lényege, hogy a jog adta eszközöket nem az adott szellemi termék terjesztésének gátlására, hanem a megkötések kiküszöbölésére használják fel, így garantálva a felhasználás szabadságát a módosított változatokra nézve is. A legismertebb szabad szoftver licenc a GNU GPL, amely egy copyleft licenc.
A Linux kernel és a legtöbb GNU projektből származó szoftver ezt a licencet használja.
Forrás: Wikipedia